Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functie \\"inalta\\" daca nu ai studii ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functie "inalta" daca nu ai studii ?

Buna ziua, de ceva timp am inteles ca daca nu ai facultatea facuta nu poti "detine" o functie de conducere...
Lucrez la o firma care are un coordonator de oameni, ce se ocupa de documente si altele (dabea se descurca in fata unui PC) si nici macar nu are liceul terminat ...
Are "dreptul" de a coordona oamenii in acest caz ?
Multumesc !
In sistemul public este valabila conditia de a avea studii superioare pentru a ocupa o functie "inalta". Astfel, in sistemul privat, in cazul firmei la care lucrati, poate sa fie angajat si Dorel, daca asa doreste seful. Cu stima.
stunna

De ce nu ? ... nu scrie nicaieri ca daca ai absolvit o facultate trebuie sa detin o functie de conducere , mai ales in sectorul privat.
Foarte tare, pe mine m-a "eliberat din functie" datorita faptului ca nu aveam facultatea inceputa si l-a angajat pe respectivul...acum cateva zile am aflat ca el nu avea terminat liceul si am zis sa intreb pe forum... Eu intre-timp am inceput o facultate. ce inseamna sa nu cunosti legea... :)
Din ce relatati dvs , inseamna ca angajatorul nu va dorit pe acel post ... oricum , modificarea functiei trebuia sa se faca cu acordul partilor, potrivit art.41 alin.1 C.mun .
multumesc mult !
de acum cand am vre-o nedumerire, o sa intreb pe formum mai intai :)
Datorita dumneavoastra (am mai avut parte de ajutor de la dumneavoastra pe forum), mai am un loc de munca cel putin un an :)