Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata orelor de noapte
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata orelor de noapte

orele de noapte prestate de cateva ori intr-o luna de un salariat muncitor se pot plati in baza graficului sau se face un act aditional la cm in situatia cand nu a fost prevaz.acest spor
Plata unui spor de noapte pentru orele lucrate in perioada orara 22.00 - 6.00, trebuie sa fie prevazuta in contractul individual de munca, indicandu-se si procentul. Puteti face asta, asa cum ati spus, printr-un act aditional.
Plata orelor de noapte se poate face si fara a fi prevazuta in c.i.m. sau intr-un act aditional la c.i.m. ... sporul poate opera in vitutea legii , art.126 lit.b C.mun.
Conform Anexei la Ordinul 64/2003 actualizat de Ordinul 1616/2001, prin care este aprobat modelul cadru al contractului individual de munca, este prevazuta si clauza referitoare la componenta salariului.

"J. Salariul

1. Salariul de bază lunar brut:...................... lei

2. Alte elemente constitutive:

a) sporuri ..............................................;

b) indemnizaţii .........................................;

b1)prestaţii suplimentare în bani........................;
b2)modalitatea prestaţiilor suplimentare în natură.......;

c) alte adaosuri ........................................;"

Atat timp cat exista prevederea in contractul individual de munca, exista o mai mare siguranta pentru salariat (ca si in cazul tichetelor de masa, cand unii angajatori le distribuie dupa cum au dispozitie)
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil
Legea este mult mai buna ... iar c.i.m. nu prevede expres sporul de noapte , care nu este obligatoriu ...