Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Medierea si noul Cod de Procedura Civila
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Medierea si noul Cod de Procedura Civila

s-a dat azi ordonanta de catre guvern pt aminarea intrarii noului cod civli pina la 15 februarie? deci informarea obligatorie cu privire la mediere intra in vigoare la 15.02.2013?

este pe site ul guvernuluiORDONANTA DE URGENTA pentru modificarea art.81 din Legea nr.76/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr.134/2010 privind Codul de procedura civila, precum si pentru modificarea unor acte normative conexe
Guvernul a adoptat prin aceasta Ordonanta de Urgenta amanarea intrarii in vigoare a noului Cod de procedura civila pentru o perioada necesara finalizarii procedurii de reexaminare a propunerii legislative privind unele masuri pentru degrevarea instantelor judecatoresti, precum si pregatirii judecatorilor si intregului sistem judiciar in vederea aplicarii noilor dispozitii ale Codului procesual civil.
Totodata, Ordonanta abroga dispozitiile din Codul de procedura civila a caror neconstitutionalitate a fost constatata prin Decizia Curtii Constitutionale nr. 967/2012.
Ordonanta stabileste termenele pentru intrarea in vigoare a:
 Sedintelor de informare despre mediere in cauze civile: 15 februarie, odata cu intrarea in vigoare a Codului de Procedura Civila
 Sedintelor de informare despre mediere in cauze penale: data de intrare in vigoare a noului Cod de Procedura Penala
 Sanctiunii inadmisibilitatii cererii de chemare in judecata in cazul neindeplinirii de catre reclamant a obligatiei de a participa la sedinta de informare privind medierea: 1 august 2013.
Urgenta actului normativ este justificata de faptul ca neadoptarea masurilor ar duce la blocaje la nivelul instantelor si la sporirea numarului proceselor avand ca obiect judecarea recursurilor, in conditiile in care infrastructura necesara functionarii noului sistem procesual civil nu este suficienta. Prin urmare, intrarea in vigoare a noului Cod de procedura civila se amana pana la data de 15 februarie 2013.
4. ORDONANTA DE URGENTA pentru modificarea Legii nr.144/2007 privind înfiintarea, organizarea si functionarea Agentiei Nationale de Integritate, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare
Guvernul a aprobat aceasta Ordonanta de Urgenta prin care se modifica unele prevederi ale cadrului legal privind salarizarea si alte drepturi salariale ale inspectorilor de integritate din cadrul ANI. Astfel, se stabileste un salariu de baza brut lunar pentru functiile de specialitate din cadrul ANI, incat salarizarea sa fie la un nivel corespunzator rolului, atributiilor si statutului ANI.
III. ORDONANTE
Pătruțescu Î Dan Î.I, Mediator
Da,se amana cu doua saptamani intrarea in vigoare .
Asa se pare dar inca nu am vazut-o.
O are cineva sau stie numarul?

[Editat - tip de 30 de minute de la publicarea unui mesaj aveti posibilitatea sa il completati / corectati folosind butonul Editeaza. Postarea de mesaje consecutive in acest interva nu este de dorit. Multumesc]
Ares-3, moderator
Cum poti sa ajungi mediator?
Trebuie să îndepliniţi condiţiile prevăzute de Legea nr. 192/2006, şi să parcurgeţi un curs de formare a mediatorilor profesionişti,care sunt organizate periodic , de către formatori acreditaţi în acest sens.

Art. 7 din legea 192/2006: Poate fi mediator persoana care indeplineste urmatoarele conditii:
a)are capacitate deplina de exercitiu;
b)are studii superioare;
c)are o vechime in munca de cel putin 3 ani sau a absolvit un program postuniversitar de nivel master in domeniu, acreditat conform legii si avizat de Consiliul de mediere;
d)este apta, din punct de vedere medical, pentru exercitarea acestei activitati;
e)se bucura de o buna reputatie si nu a fost condamnata definitiv pentru savârsirea unei infractiuni intentionate, de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei;
f)a absolvit cursurile pentru formarea mediatorilor, in conditiile legii, cu exceptia absolventilor de programe postuniversitare de nivel master in domeniu, acreditate conform legii si avizate de Consiliul de mediere;
g)a fost autorizata ca mediator, in conditiile prezentei legi.

Multumesc.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator