Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radierea unei masini deja dezmembrate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radierea unei masini deja dezmembrate

Buna seara,anul trecut am vandut o masina din '94 s-au facut actele de vanzare-cumparare dar actualul proprietar nu a transcris-o pentru ca a vandut-o dupa putina vreme.Noul proprietar nici acesta nu a transcris masina ci a dus-o la dezmembrat de unde nu a primit nici un act,doar banii. As dori sa stiu daca radia masina in lipsa masinii si a actelor doveditoare ca a fost dezmembrata. Mentionez ca proprietarul actual imi va returna numerele,talonul si restul actelor ce le-a primit.
GTE, utilizator
Solicitaai ultimului detinator pe langa toate documentele si declaratie notariala pe proprie raspundere ca autoturismul nu se mai afla in circulatie ca urmare a faptului ca la data X a predat-o la unitatea de dezmembrare auto
Multumesc mult,m-ati salvat!!
Buna seara!
In baza acelei declaratii notariale nu se poate face radierea de la primarie.
Cei de la primarie o radiaza doar in baza la:
1.contract vanzare-cumparare
2.casare
3.hotarare judecatoreasca
4.declaratie pe propria raspundere de la proprietar; ca masina a fost casata si ca s-a pierdut adeverinta de casare.
Actualul proprietar a fost de acord sa imi dea actele inapoi,nu stiu daca voi reusi sa fac rost de toate actele,el sustine ca in momentul cand a dus masina la dezmembrat nu a cerut nici un act,nimic. Cum dovedesc ca a fost dezmembrata masina,pentru ca asta e cea mai mare problema aici..
Sunteti sigur ca masina este dezmembrata?
Aveti contract de vanzare-cumparare cu primul cumparator?