Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Recomandare impozitare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Recomandare impozitare

Mi-am depus azi cererea de inregistrare a companiei la ONRC,un SRLD, si am fost intrebat ce tip de impozitarea aleg : pe profit sau impozitare microintreprindere pe venit.
As dori sa stiu avantaje si dezavantaje ale acestor forme de impozitare si care este cea mai buna. Daca aleg impozitare pe profit voi mai fi obligat sa angajez o persoana in 60 de zile de la deschiderea companiei?
De asemenea as dori sa stiu daca intrerup activ firmei pentru o perioada nedeterminata, la reactivare va ramane SRLD sau devine SRL.
De la data de 1 februarie 2013 nu mai puteti opta sa fiti platitor de impozit pe profit.
Sunteti obligat la plata impozitului de 3% pe venitul microintreprinderilor pana cand cifra de afaceri va depasi suma de 65.000 de euro, cand puteti trece la plata impozitului pe profit.
Asa prevede OG 8 /2013:
"O persoana juridica romana care este nou-infiintata este obligata sa plateasca impozit pe veniturile microintreprinderilor incepand cu primul an fiscal, daca conditia prevazuta la art. 112 1 lit. d) este indeplinita la data inregistrarii la registrul comertului. "
Litera " d "- adica capitalul social al firmei sa fie deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.

Nu se mai impune conditia cu numar de salariati