Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vreau sa stiu daca ma pot angaja in mapn!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vreau sa stiu daca ma pot angaja in mapn!

Am fost condamnat cu suspendare cand eram minor,suspendarea ar mai dura 1 an , am scos cazierul de vreo 4 ori pana acum si nu am nimic pe el vreu sa stiu daca ma pot angaja in MApN deorece am fost la biroul de recrutare din judet si acolo nu ma fost gasit pe calculator precum as fi luat in evidenta eram pe un registru iar in dreptul meu scria ca sunt condamndat cu suspendare .Un ofiter a spus ca nu este nici o problema ca voi fi contactat in cazul in care apar locurie pentru am imi depune dosarul de participare?

Va rog spuneti-mi cat mai repede posibil daca pot sa ma angajez in cadrul armatei cu aceasta problema , doarece acele locuri au aparut si trebuie sa ma grabesc cu pregatirea dosarului!
Va multumesc anticipat!
GramaAlexandru, utilizator
Nu ati precizat concret specialitatea in care doriti incadrarea
Pentru situatii speciale cum este si incadrarea,autoritatile au competenta sa verifice baza de date cu evenimentele si inregistrarile din cazierul dvs judiciar activ
Pentru a preintampina situatii neplacute este de preferat sa detaliati concret problema cu personalul de la unitatea de recrutare
Nu are nici un fel de relevanta specialitatea militara unde doriti sa va incadrati. Conditia esentiala este sa nu aveti fapte inscrise in cazierul judiciar.
Criteriile generale de recrutare pe care trebuie să le îndeplinească, cumulativ, candidatul care optează pentru profesia de militar în activitate ori pentru a urma cursurile unei unităţi de învăţământ liceal militar sunt următoarele:
a) să aibă cetăţenie română şi domiciliul stabil în România de cel puţin 6 luni, la data începerii anului de învăţământ/cursului/programului de formare;
b) să fie declarat „apt medical”;
c) să nu fi fost condamnat pentru săvârşirea unei infracţiuni contra umanităţii, contra statului sau contra autorităţii, de serviciu sau în legătură cu serviciul, care împiedică înfăptuirea justiţiei, de fals ori a unei infracţiuni săvârşită cu intenţie, care l-ar face incompatibil cu exercitarea profesiei de militar în activitate ori pentru a urma cursurile unei unităţi de învăţământ liceal militar, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
d) să nu facă parte din partide, formaţiuni sau organizaţii politice, iar dacă este membru, să se angajeze în scris că, după admiterea în unitatea/instituţia de învăţământ militar sau în programul de formare/instruire, va renunţa la această calitate;
e) să nu facă parte din organizaţii interzise de legislaţia română şi să nu fie membru al unor organizaţii incompatibile cu regulile, activităţile şi atribuţiile specifice profesiei militare;
f) să nu aparţină unor culte sau asociaţii/grupări religioase care contravin normelor de păstrare a ordinii publice, care încalcă bunele moravuri sau afectează exercitarea profesiei militare;
g) să nu fie asociat unic ori să participe direct la administrarea sau conducerea unor organizaţii sau asociaţii comerciale, iar dacă este într-una din aceste situaţii, să se angajeze în scris că, după admiterea în unitatea/instituţia de învăţământ militar, în programul de formare sau de instruire, va renunţa la această calitate;
h) pentru candidate - să declare în scris că îşi asumă toate riscurile, în situaţia în care pe parcursul susţinerii probelor de selecţie se află în stare de graviditate/maternitate.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------->>> aceste criterii generale eu trebuie sa le respect pentru a putea incepe sa imi depun dosarul de candidat pentru acele locuri eu nu sunt lamurit in legatura cu punctul c) deoarece eu sunt condamnat cu suspendare dupa cum spuneam mai am 1 an pana se terminata si aceasta suspendare!

Cand am facut 18 ani am fost la centru de recrutare pentru a fi luat in evidenta dupa cum stim armata nu mai este obligatorie.Toate bune si frumoase am asteptat sa termin scola inca 1 an iar apoi am fost iar la centru de recrutare sa imi fac o fisa de asteptare in cazul in care apar acele locuri sa fiu contactat si am mai tot trecut pe acolo sa ma interesez poate au aparut acele locuri iar spre surprinderea mea un angajat de acolo ma intrebat daca am fost luat in evidenta i-am raspuns ca da iar acesta a insistat sa faca o verificare sa vada daca am fost luat in evidenta, am fost de acord cu acel domn i-am inmanat buletinul si a inceput sa ma caute in calculator si nu dadea de numele meu ma intrebat de 3 ori daca am fost luat in evidenta si a zis sa nu il mint k nu am nimic de castigat pana la urma a decis sa se uite intr-un registru si acolo in dreptul numelui meu scria ca sunt condamnat cu suspendare in sentinta penala .....!!!! Asta este problema care ma framanta de atunci am incercat sa ma interesez in mai multe locuri nu prea vrea nimeni sa te bage in seama cand vede k ai 19 ani si nici un leu in buzunar asta este romania nu am ce face si am venit la voi sa va intreb ce pot face daca are vrun rost sa incerc sa depun acel dosar acum sau daca trebuie sa astept sa se termine suspendarea iar apoi sa ma interesez in legatura cu "cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;"

Mentionez ca acum nu am nimic pe cazier este curat!!!
GramaAlexandru, utilizator
Se poate sa spuneti pentru ce ati fost condamnat? Este totusi foarte curios faptul ca aveti cazierul judiciar fara nici o mentiune in el, in schimb sunteti inscris intr-un registru al unei structuri care nu are nici un fel de atribut in tinerea evidentei faptelor de natura penala.
Condamndat pentru complicitate la pornografie infantila prin sisteme informatice , nu vreu sa credeti k sunt vreun opsedat sexual a fost o prostie a mea pe cand aveam 15 ani parintii mi-au cumparat la vremea aceea un telefon cu camera iar unul din "prietenii mei" a luat telefonul si la lasat sa filmeze un act sexual al unui alt baiat prezent la acel moment la el acasa pentru aceasta am fost luat si eu in dosar cu aceasta acuzatie ....Vreu sa stiu sigur daca ma primeste in armata cu aceasta suspendare !