Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general monografie cesiune facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

monografie cesiune facturi

buna ziua. va rog sa ma ajutati cu o monografie pentru inregistrarea unei cesiuni. Situatia e in felul urmator: societatea noastra este o farmacie, am emis niste facturi catre Casa de Sanatate pe care le-am cesionat catre furnizorii de medicamente.
Care sunt inregistrarile contabile de facut in acest caz?
contractele de cesiune cu CAS, prin care CAS plateste datoria firmei catre diversi furnizori.Inregistrarea contabila 461/furnizor=4111/CAS la intocmirea contractului, apoi se va primi o adresa de la furnizor prin care se specifica ce suma a incasat si atunci are loc 401/furniz=461/furniz