avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Viteza maxima
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Viteza maxima

Tocmai m-am pricopsit cu o amenda pt depasirea vitezei maxime... De fapt inca nu m-am pricopsit pentru ca am refuzat semnarea pv si astept sa mi-l trimita acasa...
Problema e alta... Stiu ca se spunea pe undeva ca nu se amendeaza daca circuli cu 60 km/h acolo unde limita maxima e de 50 km/h... Unde scrie ca innebunesc... M-au amendat pt ca m-au pozat cu 59 km/h in Bucuresti...#-o Trebuie sa fie undeva precizat... Unde???? Aduceti-mi aminte despre ce si unde ca sunt un car de nervi... Degeaba am incercat sa-i explic politistului ca e ca mine pt ca mi-a replicat ca "vorbesc din filme"... :((
Heeeeeeeeeelp :)
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 00:09, 14 Februarie 2009
Incercati sa contestati procesul verbal , in termen de 15 zile de la comunicare, la judecatoria in a carei raza teritoriala a fost savarsita contraventia !
Asta o sa fac mai mult ca sigur dupa ce o sa primesc pv-ul prin posta... Dar in afara de vesnicele "nu e adevarat, sa aduca poza/filmarea, vreau dovada ca aparatul radar e verificat metrologic, etc, etc" voiam sa ma iau la tranta cu ei si pt ca stiu (am auzit, am citit, nu mai stiu) ca ce e sub 60 km/h cand limita e de 50 km/h nu se sanctioneaza...
Stiu daca va ajuta ceea ce am sa va scriu, dar cred ca este totusi indicat sa urmariti daca nu se incalca aceste prevederi in procesul verbal care o sa va fie comunicat.
In conformitate cu prevederile codului rutier:
Art.108. - (1) Savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe lânga sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:
a) 2 puncte de penalizare pentru savârsirea urmatoarelor fapte:
.....................
4. depasirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic;
...............

Deci daca prin priocesul verbal se aplica pe langa sanctiunea amenzii si puncte penalizare, iar viteza cu care ati fost inregistrat de catre aparatul radar nu depaseste 60 de km/ora, iar pe sectorul respectiv de drum nu sunt restrictii de viteza, aplicarea acelor puncte penalizare reprezinta o incalcare a dispozitiilor legale.
Si in conformitate cu prevederile art 7 din OG2/2001, in cazul contraventiei dumneavoastra se putea aplica sanctiunea AVERTISMENT.


2007_rozi a scris:

Art.108. - (1) Savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe lânga sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:
a) 2 puncte de penalizare pentru savârsirea urmatoarelor fapte:
.....................
4. depasirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic;
...............

Deci daca prin priocesul verbal se aplica pe langa sanctiunea amenzii si puncte penalizare, iar viteza cu care ati fost inregistrat de catre aparatul radar nu depaseste 60 de km/ora, iar pe sectorul respectiv de drum nu sunt restrictii de viteza, aplicarea acelor puncte penalizare reprezinta o incalcare a dispozitiilor legale.




Se sanctioneaza si la deplasarea cu 60 km/h, intrucat se depaseste cu 10 km/h viteza legala. pentru circulatia cu 59 km/h nu exista temei legal pentru sanctionare.
ing. Ioan Ciobanu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pregătirea pentru a treia înfățișare la judecătorie pt contestarea procesului verbal Ionel firu Ionel firu Bună seara am făcut și eu contestație pt un proces verbal în care dnl polițist mi-a scris că ma luat cu aparatul radar cu o viteză de 115 km/h m-am ... (vezi toată discuția)
Suspendare drept conducere auto victoriatofan victoriatofan Daca mi s-a luat permisul auto fiindca am depasit cu 1 km limita maxima a vitezei legale (adica 51 km.) si am facut contestatie la judecatorie, daca nu platesc ... (vezi toată discuția)
Amenda itp expirat eu1983 eu1983 Buna ziua , La o depasire de viteza, m-a oprit politistul si la verificarea documentelor s-a constatat ca aveam ITP-ul expirat . Am pe proces trecute 2 ... (vezi toată discuția)