Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Operare contabila a facturilor neincasate ale ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Operare contabila a facturilor neincasate ale clientilor aflati in insolventa

Avem cativa clienti ale caror facturi sunt neincasate si ei au fost declarati in insolventa prin sentinte definitive. Cum se opereaza in contabilitate ? Se poate recupera TVA si rpin ce operatiuni ? Multumesc anticipat
654=4111/4118 Ajustarea TVA este permisa numai in cazul falimentul clientului pe baza hotararii judecatoresti definitiva si irevocabila.
Buna dimineata!
In cazul in care clientul insolvent este declarat falimentar, dar noi ca si creditor nu ne-am inscris la masa credala si nici nu suntem in posesia hotararii judecatorest prin care s-a declarat falimentul, cum putem opera aceste creante incerte??? Intervine in acest caz termenul de prescriptie?
Va multumesc!