Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CASS deductibil?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CASS deductibil?

La avocati se deduce CASS-ul ? Si daca da, din venitul brut estimat sau din venitul net estimat se vor raporta cei 5.5% ?
Toate taxele si impozitele platite la stat sunt nedeductibile, deci inclusiv CASS-ul.
Ne puteti da si un articol de lege care prevede asta? Multumim.
eu am gasit ca sunt deductibile:
15. cheltuielile reprezentind contributiile pentru asigurarile sociale, pentru constituirea Fondului pentru plata ajutorului de somaj, pentru asigurarile sociale de sanatate, pentru accidente de munca si boli profesionale, precum si alte contributii obligatorii pentru contribuabil si angajatii acestuia;

Asa stiam si eu...
La determinarea venitului impozabil care se declara prin D200 platile facute ca si contributii sociale pentru sanatate sau pensie sunt considerate cheltuieli deductibile.