Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical pentru îngrijirea copilului bolnav
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical pentru îngrijirea copilului bolnav

Dacă copilul meu a împlinit în luna februarie 7 ani, dar suferă de o boală cronică, descoperită recent și are nevoie de spitalizări repetate, am vreo posibilitate să primesc concediu medical măcar pentru perioadele în care este internat în spital?
Se poate lua medical pentru ingrijire copil bolnav in varsta de pana la 7 ani sau copil cu handicap pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani.
Da,se poate lua concediu medical pe perioada cat copilul dvs este in spital.
Dacă pot obține cocediu medical pentru îngrijirea copilului pe perioada spitalizării, unde să
mă adresez, deoarece medicul curant mi-a spus că nu-mi mai poate acorda?
Copilul împlinește 7 ani în data de 10.02, iar în data de 11.02 trebuie să ne internăm, conform planificării făcute de medic. Cum să procedez?
Se poate obtine de la spitalul unde veti fi internata cu copilul...
Ați putea să-mi spuneți și legea în baza căreia să cer acest cocediu?
Multumesc mult pentru timpul acordat!