avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi de autor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi de autor

firma la care lucrez doreste sa ne plateasa salariile doar sub forma drepturilor de autor . Va rog sa-mi spuneti ce contributii ar trebui sa platim noi angajatii la stat,( m-ar interesa in special cota CAS-ului care influenteaza pensia) -am inteles ca firma va plati 10% ,suma pe care o va retine din banii nostri sau e prb. societati ?? cu multumiri.....
Cel mai recent răspuns: sastalavista , utilizator 22:36, 17 Februarie 2009
Drepturile de ajutor? Nu imi este cunoscut termenul , vreti sa precizati?
sastalavista a scris:

firma la care lucrez doreste sa ne plateasa salariile doar sub forma drepturilor de autor . Va rog sa-mi spuneti ce contributii ar trebui sa platim noi angajatii la stat,( m-ar interesa in special cota CAS-ului care influenteaza pensia) -am inteles ca firma va plati 10% ,suma pe care o va retine din banii nostri sau e prb. societati ?? cu multumiri.....

La suma convenita in cotract (si din aceasta suma nu suplimentar) angajatorul retine si vireaza 10 % impozit pe venit.
Dvs. veti plati:
1) 6 % impozit pe venit ( pentru ca impozitul pe venit este de 16 % iar anagajtorul nu vireaza decat 10%)
2) sanatate Pentru persoanele asigurate facultativ, cota de contributie la FNUASS va fi de 10,7%.
3) 28% pentru conditii normale de munca, veti plati in cazul in care faceti un contract cu casa de pensii.
adelaida_07 a scris:

sastalavista a scris:

firma la care lucrez doreste sa ne plateasa salariile doar sub forma drepturilor de autor . Va rog sa-mi spuneti ce contributii ar trebui sa platim noi angajatii la stat,( m-ar interesa in special cota CAS-ului care influenteaza pensia) -am inteles ca firma va plati 10% ,suma pe care o va retine din banii nostri sau e prb. societati ?? cu multumiri.....

La suma convenita in cotract (si din aceasta suma nu suplimentar) angajatorul retine si vireaza 10 % impozit pe venit.
Dvs. veti plati:
1) 6 % impozit pe venit ( pentru ca impozitul pe venit este de 16 % iar anagajtorul nu vireaza decat 10%)
2) sanatate Pentru persoanele asigurate facultativ, cota de contributie la FNUASS va fi de 10,7%.
3) 28% pentru conditii normale de munca, veti plati in cazul in care faceti un contract cu casa de pensii.

In afara de cele deja spuse:declaratie de inregistrare la administratia financiara, in 30 de zile de la incheierea contractului, contract cu casa de sanatate, plati lunare sau triemstriale la sanatate, decl.la fisc pana la 15 mai pt.venituri, contabilitate in partida simpla, intr-un cuvant:batai de cap, si nu v-am spus chiar tot.
va multumesc, am inregistrar conventia de DA la finante ,am un 800 ron pe ea, asa cum spuneti mi s-a comunicat ca pana la anul nu am ce sa-i mai deranjez, probabil va trebui sa-mi fac o rezerva serioasa din pct. meu de vedere, 6% plus 10,7% , iar contract cu casa de pensii nu fac intrucat nu ma vad apucand pensia de limita de varsta cu prb. care le am ( momentan oricum sunt incadrata in gr.3 de invalid) , si faptul ca nu stiu inca chiar totul nu e de bun augur

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reforma sistemului de sanatate poliandru poliandru in documentul privind \"strategia nationala de rationalizare a spitalelor\" dat de ministerul sanatatii este prevazut ca in al 2-lea sem. 2011 10% din ... (vezi toată discuția)
Obligatii contract de mandat Badger Badger Buna ziua, Pentru venituri obtinute in urma unui contract de mandat pe langa impozitul de 16% ce alte obligatii de plata mai sunt? va multumesc (vezi toată discuția)
Taxe pfa-taximetrie jambonica jambonica Buna ziua Am si eu o nelamurile referitoare la Taxele PFA -taximetrie Conform legislatie platesti contributie la fondul de pensii 31.3% din venitul net ... (vezi toată discuția)