Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale procent reducere impozit
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

procent reducere impozit

Intr-o comuna Gorjana, in cazul achitarii impozitului până la 31 martie, se face o reducere de 8 procente din suma.
Intrebarea este daca acest procent se stabileste la nivelul fiecarei primarii fiindca aici acest procent a fost in permanenta sub cel otilizat de celelalte promarii din zona (10%).
dlcodrut, utilizator
Da. Se stabileste la nivel de consiliu local pentru ca in codul fiscal reducerea apare ca maxim 10%.
Pentru plata cu anticipaţie a impozitului pe clădiri, datorat pentru întregul an de către contribuabili, până la data de 31 martie a anului respectiv, se acordă o bonificaţie de până la 10%, stabilită prin hotărâre a consiliului local
Deci reducerea poate fi intre 1-si 10%, cat stabileste Consiliul Local
Va multumesc!