avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contributii sociale
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contributii sociale

Buna ziua. In perioada 2007-2012 am lucrat cu contract individual de munca in Spania, in acelasi timp fiind autorizat ca PFA in Romania in alt domeniu de activitate.Pentru activitatea salariala din Spania am platit acolo toate impozitele si contributiile inclusiv cele pentru pensie.Pentru activitatea din Romania ca PFA am platit in Romania impozit si asigurari de sanatate fara a plati si asigurari sociale pentru pensie.Va rog sa-mi spuneti daca am procedat corect. Stiu ca perioadele in care s-au platit contributii sociale in alte tari constituie stagiu de cotizare si conform regulamentelor europene o persoana trebuie sa fie asigurata intr-un sigur stat pentru a se evita plata a doua contributii sau pentru pentru a primi doua prestatii pentru aceeasi perioada.Va rog sa-mi spuneti daca rationamentul meu este bun si care este temeiul legal pentru a nu mai plati asigurari sociale -pensii- pentru PFA si cu ce documente dovedesc .Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: TANO2013 , utilizator 11:57, 14 Februarie 2013
Subiect: Contributii sociale
Buna ziua. In perioada 2007-2012 am lucrat cu contract individual de munca in Spania, in acelasi timp fiind autorizat ca PFA in Romania in alt domeniu de activitate.Pentru activitatea salariala din Spania am platit acolo toate impozitele si contributiile inclusiv cele pentru pensie.Pentru activitatea din Romania ca PFA am platit in Romania impozit si asigurari de sanatate fara a plati si asigurari sociale pentru pensie.Va rog sa-mi spuneti daca am procedat corect. Stiu ca perioadele in care s-au platit contributii sociale in alte tari constituie stagiu de cotizare si conform regulamentelor europene o persoana trebuie sa fie asigurata intr-un sigur stat pentru a se evita plata a doua contributii sau pentru pentru a primi doua prestatii pentru aceeasi perioada.Va rog sa-mi spuneti daca rationamentul meu este bun si care este temeiul legal pentru a nu mai plati asigurari sociale -pensii- pentru PFA si cu ce documente dovedesc .Va multumesc.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Faceb Niciun raspuns ?REGULAMENTUL (CE) NR. 883/2004 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN Ș􀀍 I AL CONSILIULUI
din 29 aprilie 2004
privind coordonarea sistemelor de securitate socială Articolul 13
Desfăș􀀍urarea de activități în două sau mai multe state
membre (3) Persoana care desfăș􀀍
oară în mod obiș􀀍
nuit o activitate salariată
ș􀀍
i o activitate independentă în state membre diferite se supune
legislației statului membru în care desfăș􀀍
oară o activitate salariată
sau, în cazul în care exercită o astfel de activitate în două sau mai
multe state membre, legislației stabilite în conformitate cu
alineatul (1).REGULAMENTUL (CE) NR. 987/2009 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI AL CONSILIULUI
din 16 septembrie 2009
de stabilire a procedurii de punere în aplicare a Regulamentului (CE) nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitArticolul 12
Cumularea perioadelorate socială(2)
Perioadele respective de asigurare, de activitate salariată, deactivitate independentă sau de reședinţă realizate sub incidenţalegislaţiei unui stat membru se adaugă celor realizate sub incidenţa
legislaţiei unui alt stat membru, în măsura în care acestlucru este necesar, în sensul aplicării articolului 6 din regulamentul
de bază, cu condiţia ca perioadele să nu se suprapună Asadar avand in vedere cele de mai sus , intreb oare mai trebuie platite asigurari sociale-pt pensie-in Romania pentru veniturile realizate ca PFA ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pentru cresterea copilului elisaely elisaely Buna seara, Am incheiat luna aceasta un contract cu Casa de Pensii pentru a-mi plati toate asigurarile(pensie, somaj si sanatate) corespunzatoare venitului ... (vezi toată discuția)
Impozit platit in alta tara, pot sa intru in ccc paleolog paleolog Buna ziua! Impozitul pe venitul obtinut in Romania este platit in Franta, datorita acordului dintre cele doua tari; pot intra in CCC? Ce acte ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie - ingrijire si crestere copil OV1077 OV1077 Buna ziua 1. Poate beneficia de ,,indemnizatia de min 600lei pt. ingrijirea si cresterea copilului de pana la 2 ani, un administrator de P.F.A. sau I.I. Sotia ... (vezi toată discuția)