Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... microintreprindere,impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

microintreprindere,impozit

daca o microintreprindere va depasi la sfarsitul anului 2013 plafonul de 65 000 euro,va plati tot 3% impozit pe venit ?,sau 16% impozit pe profit (care poate fi zero)?
Din og 8/2013 de modificare a codului fiscal:
"Art. 1122. „Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii
......
(5) Microîntreprinderile nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condiţiile prevăzute la art. 1121".
ok....dar pt anul 2013 va plati 3% impozit pe venit (asa cum a fost initial) chiar daca depaseste cu 1000 euro plafonul ? adica factureaza 66 000 e.
Daca acum in februarie, cand trebuie sa depuneti formularul 010, va incadrati sub plafonul de 65000 euro, chiar daca in lunile urmatoare veti depasi acest plafon, veti fi in continuare impozitat cu 3% in tot anul 2013.