Forum Discuţii juridice Executare silită pensie alimentara
Discuție deschisă în Executare silită

pensie alimentara

in ianuarie tatal meu a decedat si am primit din partea administratiei ca ajutor de deces suma de 2000ron bani neimpozabili trecuti prin contabilitate,si am observat din acesti bani mi au fost luati 25% deoarece din prima casatorie am un copil si platesc 25% din venit pensie alimentara!E normal asta...sa opreasca din orice provenienta a sumei?ce pot face?Multumesc pt orice sfat!
Contestatie la executare sau plangere la ITM, dupa caz. Cine i-a luat ? Aveti poprire pe conturi sau angajatorul a retinut direct ?
angajatorul imi retine 25%din venituri si le baga in contul fostei mele sotii ca procent de pensie alimentara hotarata in urma divortului!
Alocatiile de stat, indemnizatiile pentru copii, ajutoare pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii, diurnele, precum si alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii.

Cred ca s-ar justifica o plangere la ITM
mi au mai fost retinut 25% din ajutorul dat de administratie pt nasterea celui de al 2 lea copi;(sunt recasatorit si am un copil de o luna),la fel sa intamplat din biletul de odihna si tratament luat prin sindicatul serviciului in 2011,la fel sa intamplat cand am primit de Craciun un cadou pt copii!nu am vrut sa i micsorez pensia alimantara pt ca m am gandit ca si primul copil are nevoi.....dar sa ti ia pensie alimentara din decesul tatalui mi se pare prea mult!fosta sotie mi a zis ca mi returneaza suma din ajutorul de deces dar sa razgandit!
Adresati-va instantei pt diminuarea cotei de contribuitie avand in vedere ca vi s-a mai nascut un copil si cereti stabilirea pensiei in suma fixa.
Suma platita deja , o puteti pretinde ca plata nedatorata de la fosta sotie .
gi-jane2, moderator