Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcularea si recalcularea pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcularea si recalcularea pensiilor

In data de 21.05.2009 am iesit la pensie la limita de varsta, cu urmatoarele grupe de munca:
- in grupa a I-a 4 ani , 8 luni si 0 zile
- in grupa a II-a 19ani 2 luni si 6 zile

Stagiul complet de cotizare (Legea19/2000) 34 ani si 6 luni
Total stagiu cotizare 49 ani, 4 luni si 7 zile.

Daca la data de 21.05.2009 nu am avut 5 ani de grupa a I-a, aceasta s-a cumulat cu grupa a II-a
Conform cu prevederile art 169 din Legea 263/2010, pot beneficia de grupa a I-a separat de aceasta etapa?
Nu.

Grupa I-a s-a cumulat cu grupa II-a,in vederea reducerii varstei standard de pensionare.

Aceeasi reducere este si dupa legea 263/2010

In rest,s-au aplicat prevederile O.U.G.209/2008 pentru acordarea punctajului suplimentar.Totul este regula.