Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divortul si custodia totala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divortul si custodia totala

buna seara!asi avea si eu o intrebare...sunt in divort cu fostul sot si impreuna avem o fetita de 2 ani si 4 luni....procesul de divort care l-am deschis eu pledeaza pentru tentativa de omor,in acelasi timp are si dosar penal pt vatamare corporala grava si lipsire de libertate.momentan el este plecat din tzara...intrebarea mea este....in cate termene s-ar putea prelungi procesul de divort implicit custodia totala a fetitei atat tp cat el nu are nici macar avocat care sa il reprezinte ?
Nu este atat de important daca este plecat din tara, daca domiciliul lui este in Romania si nu are o resedinta stabilita legal in strainatate. Procedura de citare se va face in Romania.

Daca insa are domiciliul sau resedinta in strainatate si nu isi alege un domiciliu pt comunicari in Romania, va dura ceva avand in vedere ca procedura cu strainatatea dureaza, termenele fiind mai lungi decat in mod obisnuit.

Durata va depinde si de probele pe care dvs le administrati in dovedirea actiunii (martori, ancheta sociala), ceea ce implica 2-3 termene, de obicei.