Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cas
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cas

CAS angajator cat se face din februarie 2009?
Proiectul legii bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2009 prevede urmatoarele cote de contributie care se vor aplica in baza legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, in anul 2009:
a) pentru conditii normale de munca 28%;
b) pentru conditii deosebite de munca 33%;
c) pentru conditii speciale de munca 38%.

Cota contributiei individuale de asigurari sociale, datorata lunar de asigurati, va fi tot de 9,5%, prin urmare, contributia de asigurari sociale datorata de angajatori va fi :
a) pentru conditii normale de munca 18,5%;
b) pentru conditii deosebite de munca 23,5%;
c) pentru conditii speciale de munca 28,5%.
Astfel, in baza prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii, pentru anul 2009, cotele de contributie de asigurari sociale vor fi:
a) 31,3% pentru conditii normale de munca, datorata de angajator si angajati, din care 10,5% datorata de angajati si 20,8% datorata de angajatori;
b) 36,3% pentru conditii deosebite de munca, datorata de angajator si angajati, din care 10,5% datorata de angajati si 25,8% datorata de angajatori;
c) 41,3% pentru conditii speciale de munca, datorata de angajator si angajati, din care 10,5% datorata de angajati, si 30,8% datorata de angajatori.

In cota de contributie individuala de asigurari sociale, datorata de angajati, este inclusa si cota de 2% aferenta fondurilor de pensii administrate privat.
aboneaza-te la newsletter Avocatnet.ro:D
moalea a scris:

Astfel, in baza prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii, pentru anul 2009, cotele de contributie de asigurari sociale vor fi:
a) 31,3% pentru conditii normale de munca, datorata de angajator si angajati, din care 10,5% datorata de angajati si 20,8% datorata de angajatori;
b) 36,3% pentru conditii deosebite de munca, datorata de angajator si angajati, din care 10,5% datorata de angajati si 25,8% datorata de angajatori;
c) 41,3% pentru conditii speciale de munca, datorata de angajator si angajati, din care 10,5% datorata de angajati, si 30,8% datorata de angajatori.

In cota de contributie individuala de asigurari sociale, datorata de angajati, este inclusa si cota de 2% aferenta fondurilor de pensii administrate privat.
aboneaza-te la newsletter Avocatnet.ro:D

De unde ati scos aceste procente? :hm: ... Intrucat, in proiectul legii bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2009 sunt mentionate cotele expuse in mesajul meu anterior.
de la newsletter Avocatnet.ro:)