Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 101
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 101

Buna cred ca am facut o greseala am trimis electronic decl.100 pe trimestrul 4 /2012 dar fara suma va intreb daca este o problema grava si cand trebuie sa transmit 101 ? tot in martie 2013?
mai am o micuta problema in urma decl 094 am trecut la micro si atunci luna ian 2013 o calculez la impozit pe profit si din lunafeb. la impozit pe venit? este bine sau nu ?
va multumesc !
Nu e o problema grava . Face-ti declaratia rectificativa 710 pentru decembrie 2012 si pune-ti suma corecta . Dec. 101 pana pe 25.03.2013 .
Referitor la micuta problema este bine ceea ce a-ti spus . Ramane de vazut ca baietii de la ANAF sa stabileasca cum se transmite declaratia privin impozit microintreprineri ; luna sau trimestrial .
Toate cele bune . bisogc@yahoo.com
decl.101 termen 25.03.2013
da...
ianuarie 2013 -Impoz. profit si din 01..02.2013 treceti la 3% impoz. pe venit
aveti in vedere si depunerea decl. 010 cu mentiune pina la 25.03.2012
De ce sa rectifice D 100?sa faca treaca initiala zero si corectata tot zero.
De 100 nu o mai puteti anula.Ramane sa depuneti D 101 pana la 25.03.2013.
Eu inteleg ca dvs.a-ti depus D 010 pentru trecere de la impozit profit la impozit venit incapand cu 01.01.2013.Nu vad de ce pentru luna ianuarie 2013 sa declarati si platiti impozit profit.Mi se pare ilogic.Cum normele nu au aparut,ramane de vazut.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Tot despre declaratia 101.
Pentru o unitate care urmeaza sa treaca la microintreprindere,depun declaratia 101 pe luna ianuarie 2013?
multumesc
cod1 a scris:

Buna cred ca am facut o greseala am trimis electronic decl.100 pe trimestrul 4 /2012 dar fara suma va intreb daca este o problema grava si cand trebuie sa transmit 101 ? tot in martie 2013?
mai am o micuta problema in urma decl 094 am trecut la micro si atunci luna ian 2013 o calculez la impozit pe profit si din lunafeb. la impozit pe venit? este bine sau nu ?
va multumesc !

Declaratia 100 pt trimestrul IV nu se putea genera pt obligatia "impozit profit" (declaratia dadea eroare in mometul alegerii respectivei obligatii), deci declaratia depusa nu are cum sa contina obligatia "impozit profit".
Declaratia 094 se intocmeste pentru mentinerea perioadei fiscale pt tva la trimestru, in nici un caz pt trecerea de la impozit pe profit la impozit pe venit micro. Aceasta trecere se face in baza declaratie 010 care trebuia depusa pina in 31.01.2013.

In primul rind va sfatuiesc sa verificati ce declaratii ati intocmit si sa cititi ce contin acestea. Apoi verificati vectorul fiscal pt a vedea ce obligatii fiscale aveti de declarat.
Numai apoi veti sti ce aveti de facut in continuare.
t.simona, utilizator