Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit si micro
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit si micro

buna ziiua,

am inteles din mesajele de aici cu privire la imp profit, il declar si platesc pt trim 4 2012 pana la 25.03.2013... corect? dar ce n-am inteles cum este cum declararea si plata imp. la trim 3 2012?
o alta intrebare... o firma a fost la imp micro in anul 2012 , nu pot ramane tot asa si-n anul 2013 indeplinind conditiile pt imp micro fara sa depun decl.010 ?
Si inca o intrebare...o alta societate, in anul 2012 a fost la imp pe profit, acum la sfarsitul lui 2012 indeplineste conditiile pt a fi micro... pot depune decl.010 pt a trece la imp micro... am depus decl 094 cu cifra de afacere...

multumesc anticipat
1).Impozitul pe profit pe trim.IV 2012 se plateste pana la data de 25.03.2013,fiind cel rezultat din Declaratia 101/2012.,care are acest termen de depunere .
2).Conform art.112^1 din Codul fiscal :microintreprinderea este persoana juridica romana care indeplineste cumulativ cele patru conditii,la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent.Deci,daca le indeplineste nu trebuie sa depuna Declaratia 010.
3).Da ,daca sunt indeplinite cele patru conditii prevazute la art.112^1 si nu a mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor in anul 2011.