Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reprezentativitatea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reprezentativitatea

buna seara ! va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: daca sindicatul nostru este afiliat la o federatie sindicala. este nevoie sa obtinem si noi reprezentativitatea ? daca raspunsul este" DA.".....care sunt pasii ce trebuiesc facuti pt obtinerea reprezentativitatii? Va multumesc !
1. Art. 51 din Legea nr.62/2011:
(1)Sunt reprezentative la nivel naţional, de sector de activitate, de grup de unităţi şi de unitate organizaţiile sindicale care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
......
C.la nivel de unitate:
a)au statut legal de sindicat;
b)au independenţă organizatorică şi patrimonială;
c)numărul de membri ai sindicatului reprezintă cel puţin jumătate plus unu din numărul angajaţilor unităţii.
(2)Îndeplinirea de către organizaţiile sindicale a condiţiilor de reprezentativitate se constată, la cererea acestora, de către instanţa care le-a acordat personalitate juridică, prin depunerea la instanţă a documentaţiei prevăzute la art. 52.
....

Prin urmare, reprezentativitatea nu se obtine in urma afilierii la o Federatie sindicala ...asadar, va trebui s-o constate instanta de judecata in urma solicitarii sindicatulrui.

2. Art. 135 din Legea nr.62/2011
(1)În unităţile în care nu există sindicate reprezentative negocierea contractului colectiv de muncă se face după cum urmează:
a)dacă există un sindicat constituit la nivel de unitate, afiliat la o federaţie sindicală reprezentativă în sectorul de activitate din care face parte unitatea, negocierea se face de către reprezentanţii federaţiei sindicale, la solicitarea şi în baza mandatului sindicatului, împreună cu reprezentanţii aleşi ai angajaţilor;
b)dacă există un sindicat neafiliat la o federaţie sindicală reprezentativă în sectorul de activitate din care face parte unitatea sau nu există niciun sindicat, negocierea se face numai de către reprezentanţii angajaţilor.
.....
Uniunile sindicale teritoriale, constituite potrivit legii dobandesc personalitate juridica la cererea federatiilor sau a confederatiilor sindicale care au hotarat constituirea acestora. In acest scop, imputernicitul special al federatiei sau confederatiei sindicale va depune o cerere de dobandire a personalitatii juridice la tribunalul in a carui raza teritoriala isi are sediul uniunea sindicala teritoriala, insotita de hotararea federatiei sau a confederatiei sindicale de constituire a uniunii, potrivit statutului, copia certificata a statutului federatiei sau confederatiei sindicale si de copia legalizata a hotararii judecatoresti de dobandire a personalitatii juridice de catre aceasta, ramasa definitiva si irevocabila.
Unde sunt prevazute aceste prevederi ? ... Legea nr.62/2011 prevede altceva ...
Cornel Vasile, Consilier juridic