Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general rectificativa declaratie 205
Discuție deschisă în Contabilitate în general

rectificativa declaratie 205

Buna ziua.

Cred ca am gresit declaratia 205 aferenta anului 2008. In 2008 s-a repartizat suma de 10.000 lei pe dividende, din care asociatii au incasat in anul 2008 suma de 2.600 si in anul 2012 7.400 lei. Impozitul de 1.600 de lei a fost declarat in declaratia 100 din 2008 si achitat pana la 31.12.2008. Ar tebui sa fac rectificativa pentru declaratia 205 aferenta anului 2008, iar pentru anul 2012 sa nu completez declaratia 205. Daca gresesc va rog frumos sa ma corectati.
Multumesc.

Prin Declaratia 205 din 2008 trebuia sa fie declarat impozitul retinut la sursa de la beneficiarii de venit din dividende, adica 1600 lei. Nu ati precizat cum a fost facuta declaratia initiala.
Buna ziua,

Potrivit instructiunilor de completare a declaratiei 205, aceasta se completeaza si se depune anual:
- ori de câte ori platitorul de venit constata erori în declara.ia depusa anterior, acesta completeaza si depune o declara.ie rectificativa, în conditiile art.84 din Ordonanta Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, situa.ie în care se va înscrie "X" în casu.a prevazuta în acest scop.

Inteleg din cele spuse de dvs. ca declaratia pentru anul 2008 a fost completat si depusa eronat. Pentru aceasta, potrivit textului de mai sus, aveti obligatia depunerii unei declaratii rectificative pentru perioada respectiva in care veti declara suma efectiv platita catre asociati in anul 2008.
Similar pentru anul 2012, veti declara sumele platite ca dividende in acest an in declaratia 205 aferenta acestui an. Declaratia se face pentru sumele platite in anul precedent.

Numai bine,
Da. Imi cer scuze. Am omis acest lucru. Declaratia initiala a fost depusa pe suma de 2.600 lei.
"205 Declaraţie informativă privind impozitul reţinut la sursă, pe beneficiari de venit (OPANAF 1913/2012) Formular Instrucţiuni de completare Acest formular este inclus în această pagină doar pentru informare, şi nu pentru utilizare, deoarece el se completează electronic. Declaraţia se completează şi se depune de către plătitorii de venituri care au obligaţia calculării, reţinerii şi virării impozitului pe veniturile cu regim de reţinere la sursă a impozitului,"

Impozitul s-a retinut si achitat in 2008, Declaratia 205 trebuia depusa cu suma calculata, retinuta si platita ca impozit pe venit.
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil