Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stimulent insertie

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati intr-o problema : o cunostinta se afla in CCC, a optat pana la implinirea a 2 ani ; copilul a implinit 1 an si 1 luna, mama doreste sa se intoarca la munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei, pana la implinirea a 2 ani a copilului, dar firma este in insolventa.
Cum se procedeaza intr-o astfel de situatie ?
Dar daca s-ar angaja la o alta societate, ar mai beneficia de stimulentul de insertie?

Multumesc anticipat!
Beneficiul stimulentului de insertie presupune realizarea de venituri impozabile. Daca firma este in insolventa si i s-a desfacut contractul de munca nu are cum sa mai solicite stimulent.
Daca se angajeaza in alta parte, sigur, poate beneficia.
In prezent, CIM nu i-a incetat, ar trebui sa faca cerere de intoarcere la munca, sa-i inceteze suspendarea cim si apoi sa-i inceteze cim.
daca firma e in insolventa, ar trebui sa o dea in somaj ?
Daca firma este in insolventa , atunci se va inceta raportul de munca, iar salariatul/a concediata va putea beneficia de somaj ...