avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Modul repartitiei pe numar de persoane a unei facturi ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Modul repartitiei pe numar de persoane a unei facturi Apa Nova pe 12 luni.

Buna ziua
In complexul de locuinte in care locuiesc sunt 50 de familii.
La furnizorul Apa Nova platim lunar facturi doar pentru canalizare pe care Apa Nova la estimeaza in functie de suprafata incintei si numarul de locuitori.
Recent Apa Nova a considerat ca a estimat aceste costuri gresit si a trimis o factura
pe perioada ultimului an cu diferenta de plata in plus.
Aceasta factura se distribuie pe numar de persoane.
Luand in considerare ca pe perioada la care se refera acesta factura numarul de persoane a fluctuat iar factura are o valoare fixa nerepartizata pe luni cum ar trebuii repartizata ea?
Precizez ca noi am repartizat-o pe numarul de persoane care figurau in asociatie la data facturii. Este corect?

va multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Se plateste apa consumata si cea scursa la canal? Pilu Pilu Buna ziua, as avea o intrebare, daca ma poate lamuri cineva: La nota de plata pentru luna octombrie la apartamentul baiatului meu apare la prima rubrica: Apa ... (vezi toată discuția)
Chemare in judecata adipir adipir CUM POT DESCHIDE O ACTIUNE IN INSTANTA PRIVIND RETINEREA ABUZIVA A APEI METEORICE PE FACTURA ASOCIATIEI DE PROPRIETARI. PE CE LEGISLATIE SE BAZEAZA ... (vezi toată discuția)
Infiintare asociatie de proprietari georgemazilu georgemazilu Buna ziua, Bunicii mei au avut o bucata mare de teren care le-a fost retrocedata. La momentul respectiv nu au putut sa o vinda in intregime si au decis sa o ... (vezi toată discuția)