avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nelamurire in mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nelamurire in mostenire

Buna seara as avea o intrebare,daca stie cineva raspunsul as multumi foarte mult.Suntem 3 frati care am semnat la notar declaratii de acceptare a mostenirii dupa tata si dupa bunici caci tata nu a dezbatut mostenirea parintilor lui si asa a construit o casa pe terenul bunicilor.Acum fosta prietena a tatalui l-a dat in judecata pe tatal meu decedat cum ca ea are cu tata un contract de vinzare cumparare cu clauza de intretinere sub semnatura privata cu doi martori din partea acelei femei,si cere o hotarare judecatoreasca care sa-i tina loc de contract de vinzare cumparare.In contractul ei scris cu mina ei scrie asa:intretinatorul(tatal nostru),transmite cumparatoarei intretinatoare in deplina posesie imobilul casa si teren,pretul instrainarii constind in intretinerea in haine hrana medicamente pe tot restul vietii lui datorita sanatii precare a vinzatorului.Mentionez ca tata avea cancer si din 2012 de la inceputul anului se stia ca din pacate poate sa moara la orice ora,si acest contract ce are pritena lui tata e facuta in iunie 2012 si tata a decedat in septembrie 2012.Acest contract in aceasta forma ce este?contract de vinzare cumparare sau de intretinere?Are sansa aceasta fosta iubita a tatalui nostru sa primeasca o hotarare ca sa poata intabula pe numele ei casa bunicilor mei si casa construita de tatal meu pe terenul bunicilor mei?Mentionez ca d-na a fost iubita tatalui meu si vrea sa se foloseasca de faptul ca au fost vazuti impreuna de multe ori e si normal cand formati un cuplu,dar nu locuiau impreuna,tata era la ea in casa doar iarna,si in rest se vizitau reciproc la sfirsit de saptamina.Prietena tatalui nu a stiut ca tata are 3 copiii si nu doar unu,cum i-a spus tata.In fine as vrea sa stiu daca putem noi fratii sa continuam cu dezbaterea mostenirii dupa bunici si dupa tata sau cheltuim doar bani in vant caci acea fosta iubita va avea castig si va putea intabula casa bunicilor si a tatalui nostru,cu toate ca nu a avut grija de tata caci cand era cel mai bolnav l-a lasat singur,sora tatalui meu s-a ocupat de tata mereu si cand facea chimio-terapie a fost la dansa acasa nu la prietena!Ma scuzati va rog ca tot revin dar nu siu ce sa fac,sunt foarte derutata impreuna cu fratii mei si as fi foarte multumita daca ar sti cineva ce este de facut in acest caz.Va multumesc anticipat daca imi raspunde cineva.

Alte discuții în legătură

Probleme mostenire laci72 laci72 Buna ziua iata care este situatia:am mai scris despre problema mea in forum,dar in mare va scriu si acum despre problema mea si dupa aceea voi avea o noua ... (vezi toată discuția)
Mostenire, succesiune nedezbatuta Nagy2000 Nagy2000 Buna,va scriu situatia mea scurt,va rog frumos sa raspunda, cine stie raspunsul.Bunica a decedat in 2005,a lasat mostenire o casa mica de 40mp,si 4 arii de ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare cumparare cu clauza de intretinere sub semnatura privata laci72 laci72 Buna seara am o intrebare si multumesc anticipat daca raspunde cineva stiind raspunsul sigur.Tatal meu a decedat anul trecut suntem 3 frati mostenitori pe o ... (vezi toată discuția)