Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... INMATRICULARE AUTO
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

INMATRICULARE AUTO

BUNA ZIUA AM O MASINA DIN 2009 AM PLATIT TAXA DE INMATRICULARE IN VALOARE DE 2000 EURO AM CASTIGAT IN INSTANTA RESTITUIREA TAXE. ACUM VREU S-O VAND SI NUSTIU DACA CUMPARATORUL TREBUIE SA PLATEASCA TIMBRUL DE MEDIU. MULTUMESC ASTEPT UN RASPUNS
Conform legislatiei in vigoare la acest moment, 16.02.2013, cel care achizitioneaza de la dv. masina nu plateste nimic.
Pe viitor, exista posibilitatea ca acest lucru sa se schimbe, insa multumita extraordinarului sistem legislativ din Romania, anticiparile nu-si au locul.
Normal, dvs ca vanzator trebuie sa ii da-ti dovada de la finante precum ca taxa a fost achitata si nerecuperata. In cazul dvs, cei de la finante nu va pot emite dovada fiindca taxa a fost recuperata deci automat cumparatorul o sa plateasca noua taxa.
O zi buna