Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Procedura noua in contencios?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Procedura noua in contencios?

Buna, intrebarea mea ar fi daca se schimba si ce se schimba in Contencios dupa 15 febr. adica odata cu aplicarea Noului Cod de Procedura Civila?
Ma intereseaza in mod deosebit daca intervin modificari referitoare la recuperarea taxei auto.

Multumesc.
Odata cu intrarea in vigoare a NCPC , intra in vigoare, printe altele si modificarile la Legea nr.554/2004:
Art. 10
(1)Litigiile privind actele administrative emise sau incheiate de autoritatile publice locale si judetene, precum si cele care privesc taxe si impozite, contributii, datorii vamale, precum si accesorii ale acestora de pana la 1.000.000 de lei se solutioneaza in fond de tribunalele administrativ-fiscale, iar cele privind actele administrative emise sau incheiate de autoritatile publice centrale, precum si cele care privesc taxe si impozite, contributii, datorii vamale, precum si accesorii ale acestora mai mari de 1.000.000 de lei se solutioneaza in fond de sectiile de contencios administrativ si fiscal ale curtilor de apel, daca prin lege organica speciala nu se prevede altfel."

Art. 22 - Titlul executoriu
Hotararile judecatoresti definitive pronuntate potrivit prezentei legi sunt titluri executorii.
.....
Buna, multumesc de raspuns.
Totusi, care e modificarea? Chem in fata instantei Tribunalului sa zicem AFP Sibiu, exact ca si pana acum.
Procedura nu este modificata in ceea ce priveste competenta materiala , precum si procedura prealabila ...