Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare nume firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare nume firma

Buna ziua,

Firma la care lucrez si-a schimbat numele, CUI, J, si acum ne-au pus sa semnam contracte la noua firma. Nu am primit niciun document prin care ne-au concediat. Daca semnam noile contracte vom fi activi la doua firme?

Firma si-a schimbat numele, CUI, J pentru ca este in proces de executare silita.
Daca si-a schimbat doar numele, asta inseamna ca J-ul si CUI-ul au ramas aceleasi, daca este inmatriculata in acelasi judet. Daca a schimbat denumirea si sediul in alt judet doar CUI-ul este acelasi. Parerea mea este ca si-a infiintat o alta firma.
Si-au schimbat si numele si CUI si J, pentru ca am in fata contractul de la firma curenta si firma cea noua la care trebuie sa semnez contractul.
Din punct de vedere tehnic CUI-ul nu se poate schimba, daca este aceeasi societate...Pentru ca sa va convingeti ca am dreptate puteti sa solicitati de la registru comertului pe o cerere de furnizare informatii, contra cost aceasta informatie: - ca in conformitate cu datele pe care le aveti, la registru comertului sunt inregistrate doua societati comerciale distincte care pot sa aiba sau nu aceiasi asociati.