Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Noul Cod de procedura civila - competenta in fond a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Noul Cod de procedura civila - competenta in fond a Curtii de Apel

Stimati domni avocati,
Am pentru dvs. urmatoarea intrebare avand in vedere noile prevederi ale Noului Cod de Pr. Civila ref. la competenta tribunalelor si a Curtilor de apel: asadar, conf. art.96, Curtea de apel judeca in prima instanta cererile in materie de contencios administrativ si fiscal potrivit legii speciale. Asadar, intreb eu, litigiile privind taxe de poluare nu se vor mai adresa Tribunalelor ci Curtilor de Apel? De asemenea litigiile cu Curtea de Conturi care se adresau Tribunalelor se indreapta tot spre Curtea de apel?
Va multumesc
ana*maria a scris:

conf. art.96, Curtea de apel judeca in prima instanta cererile in materie de contencios administrativ si fiscal potrivit legii speciale.

Acele litigii vor fi judecate de CA doar dacă prin legea specială care reglementează acea taxă sunt date în competența CA.
Dacă legea specială nu prevede competența de judecată a acestor litigii, ele se vor judeca conform regulii generale, adică după valoarea obiectului cererii, deci la judecătorie dacă valoarea este sub 200.000 lei sau la tribunal dacă valoarea este mai mare de 200.000 lei (ceea ce este foarte puțin probabil).

Dacă în legea specială a taxei de poluare este prevăzută expres competența tribunalului, atunci acestea se vor judeca (indiferent de valoare) la tribunal.
Patrick_, utilizator