Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale suspendare activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

suspendare activitate

Buna ziua,va rog daca cineva ma poate indruma vizavi de urmatoarea speta :

O societate comerciala ,microintreprindere,cu 2 angajati ,cod CAEN =4711,are cifra de afaceri =o ,incepand din anul 2007.
Patronul inca pastreaza angajatii,mai exista stocuri,s-au depus declaratiile ,state de plata,bilant, la zi,
insa doreste d.p.d.v.juridic -suspendarea activitatii-.
Ce demersuri legale presupune aceasta,daca este posibil ,sub incidenta carei legi se incadreaza,ce trebuie facut,unde se adreseaza mai intai ,necesita consultarea unui jurist ...?

Multumesc.
Desigur ca puteti suspenda activitatea societatii, in acest sens trebuie sa va deplasati la finante si regsitrul comertului unde sa depuneti cateva formulare.Am inteles insa ca societatea mai are stocuri atentie pe perioada suspendarii nu mai poate efectua nici o activitate comerciala nici macar vanzarea acestor stocuri,In opinia mea ar fi bine sa consultati un avocat
Suspendarea se acorda pe o perioada de maxim 3 ani si se face la Registrul Comertului. Trebuie sa te duci acolo si sa ceri formularele pe care trebuie sa le completezi.
Apoi ar tebui mers la finante si facuta o cerere pentru acordarea regimului derogatoriu care da dreptul de a nu mai depune declaratiile 100 si 300. In caz contrar, trebuiesc depuse trimestrial cu valoare 0. Trebuie urmarita aporbarea regimului derogatoriu sa nu va treziti ca nu s-a aprobat si primiti amenda ca nu s-au depus declaratiile. Nu de alta dar nu intotdeauda circula informatiile dintre Registrul Comertului si finante, iar finantele nu aproba pana nu primesc de la Registru suspendarea activitatii.
Situatiile financiare semestriale si anuale se depun obligatoriu.
davideg a scris:
Trebuie sa te duci acolo si sa ceri formularele pe care trebuie sa le completezi.

Nu sunt numai formulare: [ link extern ]
Trebuie sa actionez in judecata o societate care are activitatea suspendata.
Debitorul are voie sa incaseze banii? Care sunt sansele sa pot recupera debitul?
davideg a scris:

Suspendarea se acorda pe o perioada de maxim 3 ani si se face la Registrul Comertului. Trebuie sa te duci acolo si sa ceri formularele pe care trebuie sa le completezi.
Apoi ar tebui mers la finante si facuta o cerere pentru acordarea regimului derogatoriu care da dreptul de a nu mai depune declaratiile 100 si 300. In caz contrar, trebuiesc depuse trimestrial cu valoare 0. Trebuie urmarita aporbarea regimului derogatoriu sa nu va treziti ca nu s-a aprobat si primiti amenda ca nu s-au depus declaratiile. Nu de alta dar nu intotdeauda circula informatiile dintre Registrul Comertului si finante, iar finantele nu aproba pana nu primesc de la Registru suspendarea activitatii.
Situatiile financiare semestriale si anuale se depun obligatoriu.

eu am o socitatre care nu a avut activitate de la la infiintare si nu am depus nimic in acest sens la camera de comert sa o suspend....dar am facu o cerere la finante pentru regimul derogatoriu ca a fost aprobat.... este posibil? bilantul l-am depus la camera de comert ..se poate si asa????????? :stunned:m-am uitat prin actele ale ale mele si am gasit un certificat constatator citez " prezentul certificat constatator atesta ca s-a inregistrat declaratia pe proprie raspundere conform careia firma nu desfasoara activitatetile prevazute in actul constitutiv sau modificator in spatiul destinat sediului socialdin si scrie adresa ....valabilitate pana la data inceperii activitatii prevazute in abiectul de activitate" imi puteti spune si mie ce pot sa fac...este suspendata sau nu activitatea ...sau mai bine o inchid ?