Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Am auzit de la un fost coleg ca daca ai adunati 33 de azi si 21 in grupa 1 te poti pensiona,este adevarat?
ovidiumarcel a scris:

numai la varsta de 60 de ani pot beneficia de pensie? Multumesc mult, pana atunci nu ar fi nici o sansa pentru a intra in pensie?

Raspunsul meu a fost pentru,barbat.Pentru barbatii nascuti dupa 01/01/1950 pensie anticipata,sau anticipata partiala,la 60 de ani.Mai repede(inainte)nu se poate.

Doar,pensie de invaliditate.

se poate merge in pensie chiar daca te penalizeaza 50% ? sau limita de varsta este de 60 de ani? (6 luni la 1 an) dar acum e 3 luni la 1 an

Nu.Penalizrea maxima este de 45%.

6 luni la 1 an,este perioada suplimentara la vechiema in munca pentru 1 an lucrat in grupa I-a,sau in conditii speciale.
3 luni la 1 an,pentru 1 an in grupa II-a,sau in condoitii deosebite.
ovidiumarcel a scris:

Am auzit de la un fost coleg ca daca ai adunati 33 de azi si 21 in grupa 1 te poti pensiona,este adevarat?

Urmariti si subiectul de aici:
www.avocatnet.ro/content/for...