avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Am auzit de la un fost coleg ca daca ai adunati 33 de azi si 21 in grupa 1 te poti pensiona,este adevarat?
Cel mai recent răspuns: baicanc , utilizator 10:19, 21 Februarie 2013
ovidiumarcel a scris:


numai la varsta de 60 de ani pot beneficia de pensie? Multumesc mult, pana atunci nu ar fi nici o sansa pentru a intra in pensie?


Raspunsul meu a fost pentru,barbat.Pentru barbatii nascuti dupa 01/01/1950 pensie anticipata,sau anticipata partiala,la 60 de ani.Mai repede(inainte)nu se poate.

Doar,pensie de invaliditate.

se poate merge in pensie chiar daca te penalizeaza 50% ? sau limita de varsta este de 60 de ani? (6 luni la 1 an) dar acum e 3 luni la 1 an


Nu.Penalizrea maxima este de 45%.

6 luni la 1 an,este perioada suplimentara la vechiema in munca pentru 1 an lucrat in grupa I-a,sau in conditii speciale.
3 luni la 1 an,pentru 1 an in grupa II-a,sau in condoitii deosebite.
ovidiumarcel a scris:

Am auzit de la un fost coleg ca daca ai adunati 33 de azi si 21 in grupa 1 te poti pensiona,este adevarat?


Urmariti si subiectul de aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data ieșirii la pensie Vasilica111 Vasilica111 Buna seara! Sunt nascuta la 15. 07. 1960 Am vechime in campul muncii 33 de ani si 8 luni, dintre care 14 ani si 8 luni in grupa a doua. Cand ma pot pensiona? ... (vezi toată discuția)
Pensionare definitiva Moca Moca Buna ziua ! Am o nelamurire si as vrea sa ma ajutati cu un raspuns. Tatal meu are 57 de ani si 43 de ani de munca. La ce varsta se poate pensiona definitiv ... (vezi toată discuția)
Calcularea varstei de pensionare a socrului meu bucerzan bucerzan are lucrati 38 de ani si 11 luni din care 16 ani 9 luni si 13 zile in grupa a 2 de munca este nascut in 01 05 1954 (vezi toată discuția)