avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1038 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Transcrierea dreptului de propritate si \\"Taxa de ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Transcrierea dreptului de propritate si "Taxa de mediu"

Buna ziua,

Am achizitionat un autovehicul in luna noiembrie a anului 2012. Am platit toate taxele aferente inscrierii masinii in acelasi an dar nu am avut timp sa depun actele.

Potrivit noii ordonante de urgenta care reglementeaza "Timbrul de mediu":
"2.Se introduc următoarele definiţii:
...
c)prima transcriere a dreptului de proprietate – primul transfer al dreptului de proprietate"

„d) cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România, asupra unui autovehicul rulat şi pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule..."



INTREBARI:
1. Transcrierea dreptului de propritate d.p.d.v.l. este incheierea actului de vanzare cumparare?
2.Pot solicita inscrierea autotiurismului potrivit legislatiei in vigoare la data "transcrierii dreptului de proprietate"? mai ales in conditiile in care am platit "Taxă înmatriculare auto" si "Contravaloare certificat de înmatriculare" in cursul anului trecut si nu am beneficiat de ele.


Cel mai recent răspuns: gmancila , utilizator 18:31, 22 Februarie 2013
1. Transferul dreptului de proprietate, reprezinta data contractului de vanzare cumparare al mijlocului de transport.
2. Inmatricularea se face in baza depunerii dosarului la politie, nu retroactiv cu data dobandirii autoturismului.


Eu cred ca cele doua puncte mentionate de dvs, se refera strict la prima inmatriculare in Romania:

" c)prima transcriere a dreptului de proprietate – primul transfer al dreptului de proprietate"

„d) cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România, asupra unui autovehicul rulat şi pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule..."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto darian2006 darian2006 Buna ziua! Daca doresc sa cumpar un fiat brava din 1997,benzina,1370 cm cubi si 55 cp,inmatriculat in romania,in 03.01.2012,am de platit taxa de poluare si ... (vezi toată discuția)
Achitare timbru de mediu fara a vinde masinile. bogdan2k bogdan2k Buna ziua, Firma la care lucrez , vrea sa achite taxa de mediu pentru toate masinile ce le detine in parcul auto, si nu au deja o forma a taxei ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru 2013 fortunasystem fortunasystem Am platit taxa de mediu pe 13/03/2013 si am incercat sa depun actele pe 15/03/2013 dar am fost refuzat pe motiv ca noua taxa de timbru se aplica incepand din ... (vezi toată discuția)