avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Incompatibilitate
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Incompatibilitate

Daca am un cabinet de detectiv particular pot fii angajat intr-o societate privata ca ,consilier juridic ?
Exista intre cele doua profesii incompatibilitate?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:34, 24 Februarie 2013
Nu este cauză de incompatibilitate prevăzută de legea de organizare a profesiei de consilier juridic.
Art. 10 din legea nr.514/2003 prevede ca, exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibilă cu:
....
c) orice altă profesie autorizată sau salarizată în ţară sau în străinătate;
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consilier juridic, incompatibilitati popescu marcela popescu marcela Buna ziua, Angajat cu CIM de 8 ore in functia de consilier juridic pot sa am un CIM cu timp partial , tot ca si consilier juridic la o alta societate? Pot cu ... (vezi toată discuția)
Jurist GogaL GogaL Buna ziua, Pot fi angajata ca și jurist la o societatea privată dacă mai am și funcția de asistent director intr-o instituție publica? Știu ca pe ... (vezi toată discuția)
Consilier juridic - se accepta o alta profesie salarizata? Laura_Lau Laura_Lau Buna ziua, Ca si consilier juridic este permis sa ai o alta profesie salarizata? De exemplu sa lucrezi ca psiholog in paralel? (vezi toată discuția)