avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariu in concediu medical mai putin
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariu in concediu medical mai putin

Buna ziua, am si eu cateva nelamuriri, nu stiu daca tine de d-vostra. Sunt insarcinata si mi-am socotit cat salariu trebuia sa iau in perioada cat am fost in CM si cat in pre si post natal dar nu imi da de nici o culoare cat am luat in mana, poate ma ajutati sa inteleg. Deci : salariile mele brute pe 6luni :
-aprilie- 2512 lei ,zile lucratoare- 20 din care 10 CO
-mai – 2635lei, zile lucratoare - 22
-iunie- 2783lei, zile lucratoare - 20 din care 6 CO
-iulie -2928lei, zile lucratoare - 22
-august – 2928lei, zile lucratoare -22
-sept.- 2725lei, zile lucratoare -20 din care 6 CO
Din ce am socotit eu:Media Zilnica : 19209 :126 = 152,45
Indemnizatia zilnica : 152,45 inmultit cu procentul de plata, respectiv 75% sau 85%
Indemnizatia bruta totala : indem. zilnica inmultit cu nr. de zile lucrat. din luna cu CM
Eu am intrat in CM pe 9 octombrie pana pe 13 decembrie = 66 zile de CM
Din IBT stiu ca se scade CAS 10,5% somaj 0,5% sanatate 5,5% ded. totale (acestea difera de la o luna la alta ) = venit impozabil, din care se mai scade impozitul 16%
Intrebare 1. ce sunt ded. totale si cum se socotesc, ca la mine sunt in crestere de la o luna la alta.
Intrebare 2. la conc. pre si post natal se scade 10,5% CAS (78 lei) si impozitul pe venit .In ianuarie ( prenatal) am luat 2127 lei. Mie nu imi iese cum mi-au socotit pe fluturas, adica mi-se pare ca am primit mai putin.

Alte discuții în legătură

Calcul indemnizatie concediu sarcina si lauzie ralucasurianu ralucasurianu buna ziua. am un cabinet medical si dna contabila a facut niste incurcaturi. prin urmare trebuie sa fac decl 112 rectificativa pentru o angajata aflata in ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical roxanafcs roxanafcs Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu calculul salariului pentru luna decembrie a anului 2014, cand am avut 9 zile lucratoare de concediu medical pentru risc ... (vezi toată discuția)
Calcul concedii alexyn alexyn buna ziua, care este valoarea concediului de odihna de 21 zile si al concediului medical de 14 zile al unui angajat cu salariul minim pe economie. am inteles ... (vezi toată discuția)