Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concedii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concedii

buna ziua,
care este valoarea concediului de odihna de 21 zile si al concediului medical de 14 zile al unui angajat cu salariul minim pe economie. am inteles ca din conc med 5 zile sunt platite de angajator si 9 de cjas.
multumesc frumos.
Pentru concediul de odihna:

Codul muncii:

ART. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.

Atentie la calculul mediei pentru o zi de CO, daca aceasta este mai mica decat salariul brut calculat pentru o zi de munca, atunci alin.(1) ne obliga sa majoram valoarea mediei zilnice de CO.

Pentru calculul practic va dau un exemplu:

luna oct - 23 zile lucrate - brut 900
luna sept - 22 zile lucrate - brut 900
luna aug - 20 zile lucrate - brut 900
total - 65 zile - brut 2700

In luna noiembrie (20 zile lucratoare) angajatul efectueaza 10 zile CO.
1) salariul / 1 zi = 900 : 20 = 45 lei/zi
2) media zilnica CO = 2700 : 65 = 41,54 lei
3) se compara cele 2 valori si se calculeaza indemnizatia de CO cu valoarea mai mare:
- indemnizatia CO = 45 x 10 zile CO = 450 lei

Pentru concediul medical:

1) Din perioada calendaristica de concediu medical se platesc doar zilele lucratoare cuprinse in acea perioada
2) Plata indemnizatiilor de concedii medicale se suporta astfel:
- de catre angajator - pentru zilele lucratoare cuprinse in primele 5 zile calendaristice ale unui certificat "initial"
- din FNUASS - pentru restul de zile lucratoare cuprinse in perioadele acordate prin certificate medicale "in continuare".

Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:
ART. 74
Cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate este egal cu produsul dintre media zilnicã şi procentele prevãzute de lege, multiplicat cu numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical, astfel:
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM,
în care:
- Ci = cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul al indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- NZLCM = numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical.

Exemplul nr. 2
──────────────────────────────────────────────────
luna 1 2 3 4 5 6
V 500 500 500 125+281 500 500
NZ 21 19 21 20*) 21 20
──────────────────────────────────────────────────
*) În luna a 4-a persoana a avut 15 zile de concediu medical pentru care a primit 281 lei reprezentând indemnizaţie de asigurãri sociale de sãnãtate, respectiv 5 zile pentru care s-a achitat contribuţia (125 lei).
în care:
NZ = numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, pe fiecare lunã din baza de calcul;
SUMĂ V = 5 x 500 lei + (125 lei + 281) lei = 2.906 lei;
NTZ = 21 + 19 + 21 + 20 + 21 + 20 = 122 de zile;
Mzbci = 2.906 lei : 122 = 23,8197 lei*);
.... % = 75% [conform art. 17 alin. (1) din OUG nr. 158/2005];
NZLCM = 22 de zile (concediu medical pe întreaga lunã);
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM = 23,8197 lei x 75% x 22 = 393,0246 lei, rotunjit la 393 lei conform legii.

N-ati precizat ce cod avea certificatul medical, cate persoane are in intretinere.
Am presupus ca a avut medical toata luna noiembrie, ca era cod 01 pe certificat, platit cu 75% si ca are deducerea personala de 250 lei.

Calcul indemnizatie CM
zile venituri
total 6 luni anterioare: 129 zile - 5300 lei
media zilnica = 5300 : 129 = 41.09 lei/zi
indemnizatia CM = 20 zile x 41.09 x 75% = 616 lei

FLUTURAS noiembrie 2014
Total zile lucratoare/luna = 20
ind. CM = 616
Venit Brut = 616
CAS = 84
Somaj = 0
CASS = 0
Deducere personala 0 pers. = 250
Venit baza calcul impozit = 616 - 84 - 250 = 282
Impozit = 282 x 16% = 45
Salariu net = 616 - 84 - 45 = 487

Calcul concediu de odihna:
cele 3 luni anterioare:
decembrie - 20 zile - 900 lei (presupunere ca lucreaza toata luna)
noiembrie - 0 zile lucrate - 0 lei
octombrie - 23 zile - 900 lei
Total = 43 zile - 1800 lei
media zilnica CO = 1800 : 43 = 41,86
media calculata in luna ianuarie = 900 : 20 = 45 lei/zi
Pentru indemnizatia CO se alege valoarea cea mai mare din cele 2 medii:
ind.CO = 45 lei x 20 zile = 900 lei

In luna ianuarie 2015 sunt doar 20 de zile lucratoare (1 si 2 ianuarie sunt sarbatori legale in care nu se lucreaza).

FLUTURAS ianuarie 2015
Total zile lucratoare/luna = 20
Indemnizatie CO = 900
Venit Brut = 900
CAS = 900 x 10,5% = 95
Somaj = 900 x 0.5% = 5
CASS = 900 x 5.5% = 50
Venit Net = 900 - 95 - 5 - 50 = 750
Deducere personala 0 pers. = 250
Venit baza calcul impozit = 750 - 250 = 500
Impozit = 500 x 16% = 80
Salariu net = 750 - 80 = 670