avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Terenul din subsolul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Terenul din subsolul blocului

Va rog sa-mi spuneti cui apartine terenul din subsolul blocului. Toti locatarii sunt proprietari.
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 05:56, 24 Februarie 2013
Reprezinta cota parte indiviza dupa cum este precizata in documentul de achizitie spatiu cu destinatia de locuit
Deci este terenul asociatiei reprezentand cota parte INDIVIZA si in nici un caz sa apartina primariei orasului sau altei institutii....
Ultima modificare: Vineri, 22 Februarie 2013
tiberiu8mai, utilizator
Terenul respectiv apartine tuturor proprietarilor nefiind individualizat
Multumesc !
sigura modalitate prin care stiti daca terenul de sub bloc este al proprietarilor de apartamente sau al primariei este sa va uitati pe actul de proprietate a apartamentului .
daca in actul de proprietate nu aveti trecut si o cota parte din teren , atunci terenul este al primariei.

Alte discuții în legătură

Gradina aferenta apartament la parter proprietate privata? Conrad Conrad Buna tuturor, Intrebarea mea ar fi daca terenul din fata apartamentului aflat la parter este proprietatea privata a locatarului de la parter ? Am vazut CF ... (vezi toată discuția)
Cota parte indiviza petricia petricia Buna ziua, Va rog sa ma ajutati intr-o problema si anume, conform legislatiei in vigoare cota parte indiviza reprezinta raportul dintre suprafata utila+ ... (vezi toată discuția)
Suprafata de teren aferent doiarul doiarul Buna seara, am si eu o nelamurire, cu toate ca am cautat pe forum nu am gasit un raspuns concret; in cadastrul apartamentului dintr-un bloc vechi 80\', ... (vezi toată discuția)