Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii fise fiscale 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

fise fiscale 2012

va rog sa-mi spuneti daca se mai depun sau nu fisele fiscale aferente anului 2012 la ANAF pana la sfarsitul lunii februarie si daca nu cu ce au fost inlocuite?
multumesc!
Nu se mai depun fise fiscale. Datele din fisele fiscale se completeaza acum in declaratia 205, care a fost modificata. Termenul de depunere:28 februarie.
Odata cu modificarea art. 59 prin OG 30/2011, angajatorii nu mai obligatia sa completeze si sa depuna fisele fiscale. Prevederea se aplica incepand de la 1 ianuarie 2012 pentru drepturile salariale si asimilate salariilor dupa aceasta data. Acest lucru inseamna ca primul an in care nu se mai depun fise fiscale este 2013.

Conform modificarilor aduse art. 59 din Codul Fiscal, in locul fiselor fiscale, angajatorii vor avea obligatia de a completa si a depune incepand de anul viitor o Declaratie privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit in termenul prevazut in Codul Fiscal la art.

www.avocatnet.ro/content/art...

in declaratia 205 se incarca o persoana, doar cu totalul venitului brut, al deducerilor , etc. ?
Da, e o singura inregistrare pe tipul de venit 7, cu sumele cumulate pe anul 2012.