Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sentinta: executarea pedepsei cu inchisoarea 9 luni
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sentinta: executarea pedepsei cu inchisoarea 9 luni

Buna ziua. As dori sa stiu umatoarele: la o condamnare de 1 an si 4 luni ( prima instanta) pentru vatamare corporala din culpa, s-a ajuns la 9 luni cu executare (dupa recurs) deoarece s-a recunoscut fapta.
1. pedeapsa considerata ramane cea de 9 luni si tot aceasta se calculeaza in toate situatiile? (adica la stabilirea regimului de detentie, la calcului reabilitarii,etc)
2. daca e cu executare, se mai pune perioada de incercare, sau cand intervine reabilitarea? (adica sa rezulte cazierul gol)
3. dupa cat timp se poate redobandi carnetul de conducere in acest caz? ( la 6 luni dupa trecerea celor 9 luni de executare sau la 6 luni dupa trecerea a 4,5 luni, in cazul in care se obtine eliberarea conditionata?)

Multumesc anticipat
din 2/3 din pedepsa se scad zilele considerate executate pe baza muncii prestate.
la jumatate din pedeapsa poate face cerere de liberare conditionata in conditii speciale dar nu cred ca e cazul asa ca sa se gandeasca la cealalta varianta.