Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul Indemnizatie 85%
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul Indemnizatie 85%

1. Cumva la calculul indemnizatiei de 85% din venituri intra si veniturile realizate din tranzactiile de la bursa?
2. In perioada concediului de crestere copil, daca ma angajez cu contract de colaborare de 4 ore pot sa mai primesc si indemnizatia de crestere copil?
1. Veniturile care se iau in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru CIC sunt : venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de Codul fiscal in art. 55 alin. (1) si (2), art. 46 alin. (1)-(4) si la art. 71.

2. Plata indemnizatiei se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare
Buna ziua sint pt prima data aici asa ca sper ca mam incadrat bine!am si eu o nelamurire referitor la indemnizatia de 85%.azi am fost la camera de munca de unde mi sa spus ca veniturile din chirii nu se incadreaza in veniturile care se iau in considerare pt majorarea cu 85%/ asfel ca nu mile-au luat in considerare.............voi ce spuneti eu nu am inteles din lege ca trebuie luate in considerare........
Multumesc
Da am observat ca din celelalte mesaje ca se iau in calcul doar veniturile profesionale, or acest lucru e o nedreptate si eu am platit impozit dupa venitul din chirie.......mi se pare discriminatorie aceasta lege:(#-o
Veniturile care se iau in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru CIC sunt : venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de Codul fiscal in art. 55 alin. (1) si (2), art. 46 alin. (1)-(4) si la art. 71.
Deci veniturile din chirii se iau in calcul sau nu?