Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Preemptiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Preemptiune

Am instiintat arendasul despre noul pret cu care intentionez sa vand ,prin intermediul uniu mediator unde ca litigiu am scris noul pret de vanzare care este mai mic decat acela cu care l-am instiintat prima data prin notificare trimisa prin executor judecatoresc(care la a doua mea solicitare a motivat ca se astrepta lamuriri cu noile reglementari ale Codului Civil acum dupa 15 februarie ,sugerindu-mi mediatorul) la care nu s-a prezentat ,astfel notarul emitindu-mi document de neprezentare .
Daca arendasul nu se prezinta ,mediatorul poate emite document de neprezentare ,astfel pot vinde la o alta persoana?
Prin neprezentare arendasul pierde dreptul de preemptiune?
Nu mediatorul emite acel document, ci notarul incheie o certificare de fapte .