Forum Discuţii juridice Executare silită abuz executor?
Discuție deschisă în Executare silită

abuz executor?

Am castigat de curand o licitatie la bej,am consemnat suma respectiva la cec,a trecut termenul de 30 de zile de la data licitatiei iar executorul refuza sa intocmeasca actul de adjudecare pe motivul ca nu detine la dosar copie de pe actul de proprietate al debitoarei lucru specificat in procesul verbal al licitatiei.Mentionez ca nu s-a specificat in respectivul proces verbal faptul ca nu poate fi intocmit actul de adjudecare in lipsa fotocopiei de pe actul de proprietate.Executorul spune ca daca vreau imi da refuz de intocmire al actului de adjudecare pe motiv ca nu are dovada proprietatii debitoarei si imi pot ridica suma consemnata de la cec.Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?
Ma intreb cum a organizat liciatia bunului atat timp cat nu avea dovada dreptului de proprietate asupra imobilului a debitoarei ?
Puteti formula plingere impotriva executorului si sa solicitati daune materilae si morale .
Da, sa-i ceri acel refuz in scris, apoi poti face o plangere impotriva refuzului executorului de a indeplini un act de executare (art.53 din Legea nr.188/2000), cerand instantei de executare a Judecatoriei in a carei raza se afla imobilul supus executarii silite, sa-i arate executorului judecatoresc modul in care trebuie intocmit actul de adjudecate.

De asemenea, plangere la CEJ-ul local si la Corpul de Control al Ministrului Justitiei (art.100 si urm. din Regulamentul de aplicare a Legii 188/00). Acestea din urma nu iti vor rezolva problema actului de adjudecare ci il vor "invata" pe executor sa fie mai atent in efectuarea lucrarilor in dosarele de executare.
Este vorba de bunuri mobile sau de imobile?
bunuri imobile executate silit prntru neplata intretinerii catre asociatia de proprietari