Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul in mediul privat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul in mediul privat

Buna ziua,
Am o nelamurire ....salariul in cadrul unei societati comerciale este doar salariul de incadrare si atat?? Adica vechimea in munca nu se aplica???? stiu ca in cadrul institutiilor bugetare vechimea in munca este luata in calcul...dar in mediul privat nu se aplica??? as dori tare mult sa stiu.
Cu respect,
Sporul de vechime se acorda numai daca este prevazut in c.i.m, CCM la nivelul angajatorului, CCM la nivel de grup de unitati sau la nivel de sector de activitate, sau in Regulamentul Intern.
Si in sector privat se poate acorda sporul de vechime , in conditiile in care este prevazut de anumite documente aplicabile la nivelul angajatorului ...