Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

buna ziua. Din CCC m-am reantors la serviciu, apoi am fost in concediu fara plata 8 zile.In aceste zile in locul meu la serviciu a pus pe altcineva, care a ramas definitiv. M-ar interesa daca patroana are dreptul sa ma dea afara prin demisie sau art 55, sau poate si prin somaj. Va rog frumos sa-mi spuneti daca am dreptul la somaj?
Va multumesc.
1. - Pe perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata acelui angajator numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

2. Inainte de terminarea CCC faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

3. - Daca locul de munca al dvs. a fost sau va fi desfiintat atunci angajatorul va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si astfel veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Pentru asta angajatorul trebuie sa respecte prevederile din Codul muncii adica sa va acorde o perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare (in care veti merge la serviciu si veti primi salariu) si apoi sa emita decizia de concediere.

4. - Pe perioada cat ati fost in CCC angajatorul putea sa angajeze pe postul dvs. o persoana cu CIM pe perioada determinata, pana la revenirea dvs. din CCC.
- Daca insa a angajat-o pe perioada nedeterminata atunci a procedat ilegal si putetio sa faceti o sesizare la ITM.

5. Sa nu demisionati si sa nu faceti cerere de incetare a CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) pentru ca nu veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.