Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ccc 2013
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ccc 2013

Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema in ceea ce priveste CCC.
As dori sa stiu exact formula de calcul pentru CCC deoarece mi s-a spus ca nu se calculeaza 85% * media V incasate in ultimele 12 luni anterioare nasterii ci este o formula speciala.
As dori totodata sa ma lamuresc si cu acea in luna in care tatal trebuie sa stea cu copilul....trebuie sa aduca si el o dovada a veniturilor?in acea luna se acorda alta indemnizatie (luata in calcul duoa V lui) sau valoarea indemnizatiei ramane neschimbata si trebuie doar ca tatal sa stea acasa?
In ceea ce priveste depunerea documentelor cand trebuie facut acest lucru?si daca realizez v ca si pfa cand trebuie sa imi suspend activitatea daca eu urmeaza sa nasc pe 5 august 2013?
Ma mai intereseseaza si daca este corect un lucru:eu am pfa-ul deschis in feb 2011 cu domenii de activitate 6622 si 8299, timp in cae am incasat venituri continuu.In luna feb anul acesta mi-am schimbat denumirea dupa numele dobandit dupa casatorie si mi-am mai adaugat si codurile caen 8211 si 7022 deoarece mai desfasor si alte activitati.Doar ca nu stiu daca ma impiedica cu ceva dacami-am schimbat denumirea la pfa si mi s-a spus acum cand am mers la registru comertului ca codurile pe care le aveam adaugate in 2011 can am deschis pfa-ul nu erau autorizate...nu inteleg de ce.....dar mi se vor lua in calcul veniturile incasate pana acum in feb cand le-am autorizat si am mai adaugat si alte coduri?Pentru ca pe caen 8211 si 7022 vreau sa desfasor activit de marketing,secretariat, consultanta si altele.

Va rog sa ma lamuriti ca nu mai stiu pe cine sa intreb....
lenuta1989, utilizator
buna ziua, nu stiu cum este in cazul celor cu PFA; dar in mod obisnuit asa se calculeaza: 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului.
tatal poate beneficia de 5 zile lucratoare si de inca10 zile lucratoare concediu paternal, in urma obtinerii atestatului de puericultura eliberat de catre medicul de familie (vezi L. 210/99) in primele 8 saptamani de la nasterea copilului.
ESTE OBLIGATORIU CA TATAL SA STEA ACESTE ZILE ACASA?EL ESTE PLATIT IN ACEASTA PERIOADA?INDEMNIZATIA RAMANE NESCHIMBATA IN ACEASTA PERIOADA ?
indemnizatia mamei nu este afectata in nici un fel de sederea tatalui cu copilul in perioada concediului paternal...dar sigur ca nu poate sa isi ia CP si sa fie prezent si la serviciu, la fel de bine nu este obligatoriu ca tatal sa isi ia CP...
pe timpul CP tatal este platit
Imi cer scuze da intervin in discutie, dar si eu sunt interesata de subiect.

Eu cred ca intrebarea initiala nu s-a referit la concediul paternal, ci la noua prevedere legala care OBLIGA tatal sa stea O LUNA in CCC. Ce indemnizatie va avea tatal in aceasta luna? Aceeasi cu a mamei sau se va calcula in functie de veniturile lui?