Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lndemnizatia de crestere a copilului pentru o mama ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lndemnizatia de crestere a copilului pentru o mama somera

Ce se intampla cand mama este somera , cu 12 luni , inainte de momentul nasterii copilului. Mai poate beneficia de indemnizatie?
Ce valoarea poate avea aceasta?
Dar daca tatal lucreaza , indemnizatia copilului se poate calcula pe baza salariului tatalui, numai daca acesta ramane acasa cu copilul?

Va rog un raspuns.
1. Beneficiati de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Indemnizatia este de 85% din media veniturilor nete din cele 12 luni (inclusiv din veniturile din indemnizatia de somaj).

3. Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC poate sa intre el in CCC.

4. - Legea spune ca si celalalt parinte trebuie sa intre cel putin o luna in CCC.
- Daca nu o face se reduce CCC pentru primul parinte cu o luna.

5. Indemnizatia pentru CCC se calculeaza separat pentru fiecare parinte in functie de veniturile acestuia.

6. Indemnizatia pentru CCC se plateste numai daca parintele respectiv suspenda contractul individual de munca (CIM) pe perioada CCC (perioada in care trebuie sa stea acasa cu copilul si sa aiba grija de el).

7. - Daca dvs. nu mai aveti serviciu si puteti sa stati cu copilul acasa ar fi bine ca tatal copilului sa solicite stimulentul d in sertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Aduca primeste salariu pentru munca depusa iar statul ii mai da 500 lei lunar.

8. - Pentru stimulentul de insertie se depun aceleasi acte ca si pentru indemnziatia pentru CCC dar nu mai trebuie sa suspende CIM.
- Stimulentul de insertie se primeste numai daca are venituri din salariu.