Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lndemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lndemnizatie crestere copil

Buna ziua.eu nu lucrez si as vrea sa va intreb daca platesc un an stagiu de cotizare la casa de pensii pot beneficia de indemnizatie de crestere a copilului?va multumesc.
Va trebuie asigurare la casa de sanatate.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Plata contributiilor la pensie, sanatate si somaj nu va ajuta la a beneficia de indemnizatie pentru CCC.

3. - Daca tatal copilului indeplineste conditiile poate sa beneficieze el de CCC sau mai bine poate solicita stimulentul de insertie de 500 lei lunar de la data nasterii copilului si pana acesta implineste 2 ani.
- Adica primeste si salariu pentru munca depusa iar statul ii mai da 500 lei lunar.
- Lista cu actele necesare pentru stimulentul de insertie o luati de la Primarie unde veti si depune apoi actele.