avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Firma infiintata in 2013 platitoare de impozit pe ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Firma infiintata in 2013 platitoare de impozit pe profit

Daca o firma s-a infiintat in ianuarie 2013 si este inregistrata la registrul comertului ca fiind platitoare de impozit pe profit trebuie ca de la 01.02.2013 sa se inregistreze ca microintreprindere ?
Cel mai recent răspuns: ContSters277956 , utilizator 13:50, 6 Martie 2013
Depuneti declaratia 010 pentru modificarea vectorului fiscal deoarece din platitor de impozit pe profit deveniti platitor de impozit pe veniturilor microintreprinderii.
Asa am si facut, dar la Administratie nu a fost primita declaratia 010 pe motiv ca societatea este infiintata in 31.01.2013 ca platitoare de impozit pe profit si nu trebuie modificat vectorul fiscal pt a deveni platitor de impozit pe venitul microintreprinderilor. Oare societatile infiintate in luna ianuarie nu se incadreaza in noile prevederi valabile de la 01.02.2013?
Se schimba ,,schimbarea'',ne-nvartim si ne sucim pana cand noi ametim:

Persoanele juridice române nou-înfiinţate în perioada 1 ianuarie – 31 ianuarie 2013
inclusiv, nu sunt obligate să aplice sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor
începând cu 1 februarie 2013. Aceste persoane juridice urmează să verifice condiţiile prevăzute de
art.1121 din Codul fiscal, la data de 31 decembrie 2013, în vederea încadrării în categoria
contribuabililor plătitori de impozit pe veniturile microîntreprinderilor, pentru anul fiscal 2014.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atentionare impozit profit-microintreprindere ContSters277956 ContSters277956 Extras din ordonanta 8/2013 38.Articolul 1122 se modifică şi va avea următorul cuprins: \\"Art. 1122: Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe ... (vezi toată discuția)
Schimbare regim impozitare microintreprinderi fara salariati gabisoftdata gabisoftdata Am rugamintea sa comentati situatia firmelor care la 31 12 2012 nu au avut salariati si au avut o CA sub 65000 euro in 2012. Eu cred ca acestea nu sunt ... (vezi toată discuția)
Vector fiscal irinuka2005 irinuka2005 Buna ziua Ma puteti ajuta cu un raspuns la urmatoarea problema?O firma infiintata in ianuarie 2013 ca si platitoare impozit profit....avea obligativitatea ... (vezi toată discuția)