Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Nedumerire in obtinerea unei rezidente
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Nedumerire in obtinerea unei rezidente

Buna ziua. Am consultat site-ul IGI in vederea obtinerii unei informatii in legatura
cu sederea unei persoane straine in Romania, dar nu prea am inteles bine
si as dori prin bunavointa dvs sa-mi explicati conditiile potrivite situatiei noastre
pentru un cetatean italian venit de putin timp care doreste sa ramana in Romania. Actualmente este gazduit in casa noastra, sta in concubinaj cu mama mea deci nu ne este ruda sau ceva de genul , nu vorbeste bine limba fiind de putin timp dar vrem sa-i facem acte cum ca va ramane in Romania pentru a fi in legalitate si a se bucura de anumite drepturi: munca,casatoria,etc Va multumesc anticipat !
Munca este un drept, casatoria este optionala :)

Poate sta pe teritoriul Romaniei 90 de zile pe an fara nicio formalitate.
Are drept de munca, singura conditia este sa-si gaseasca un angajator. Daca se angajeaza sau daca se casatoresc va obtine un certificat de rezidenta care ii permite sederea pe termen mai lung iar in timp poate deveni permanent. Mai multe nu am ce sa va spun, intrebati dvs. sau cititi aici:
[ link extern ]

Ceea ce va intereseaza pe dvs. gasiti la conditiile pentru cetatenii din statele UE / SEE: 1.1. Lucratori sau 1.4.B Membrii de familie ai cetateanului roman.
A gasit un loc de munca , dar acolo ii cere rezidenta si cum rezidenta se obtine numai pe scopuri el nu poate lucra, trebuie neaparat sa fie casatorit cu cetateanul roman pentru a putea lucra?
Fiind cetatean UE se poate angaja in Romania fara sa fie conditionat de permisul de munca, de sedere etc.
Puneti aceasta intrebare (in ce conditii se poate angaja un cetatean UE in Romania) intrebarea dvs. in subforumul Dreptul muncii - contract de munca, demisie, salariu si altele.