Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CAND POT SA IES LA PENSIE ANTICIPAT?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CAND POT SA IES LA PENSIE ANTICIPAT?

Tatal meu, nascut in anul 1953 doreste sa afle daca poate sa iasa la pensie anticipsat. Acesta are 39 de ani si 3 luni vechime Se poate pensiona anticipat in luna iunie a acestui an? Va multumim mult
Conditii,pentru pensie anticipata:
-Varsta 60 de ani
-Stagiu de cotizare de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Pensie anticipata partiala,conditii;
-Varsta 60 de ani.
-Stagiu de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea va fi de 45%.